Jeste li ikada primjetili da neki ljudi imaju tendenciju s vremena na vrijeme da počnu ‘konverzaciju’?
Ako ste vi sami imali takav izliv u javnosti, onda se sigurno sjećate reakcije onih koji su čuli vaš mali ‘dijalog’, vjerovatno misleći da ste ludi.
Istina je da ova osobina ponašanja može da asocira na ludost, ali nauka kaže da se može smatrati znakom genijalnosti.
Bezbroj studija je istaraživalo ovaj fenomen i otkrili da razgovaranje sa samim sobom može zapravo da poveća vašu sposobnost da procesirate i svrstavate informacije.U drugu ruku, pričanje sa samim sobom neće vam samo pomoći da učite brže i efikasnije, neko da i unaprijedite vašu dugoročnu memoriju.
Razgovaranje sa samim sobom pojačava moć mozga
Nedavni eksperiment koji je sprovela Live Science , otkrio je da subjekti koji su ponavljali imena objekata , ne samo da su bili u mogućnosti da pronađu te objekte brže u pitanju, nego su uvježbali i unaprijedili sposobnost pamćenja.
Što znači da pričanje sa samim sobom će pripremiti vaše tijelo na zadatak koji slijedi, dozvoljavajući da se posao završi mnogo lakše.
Pomaže djeci da bolje uče
Djeca, posebno bebe , posebno imaju koristi od ”samoupravnog govora”.
Naučnici vjeruju da pomaže u vođenju dječijeg ponašanja, tvrdeći da volakiziranje direkcija omogućava im da priđu problemu više metodički , što ih takođe čini vještijim kasnije u životu.
Pomaže vam da pravite bolje izbore i organizujete misli
Psiholog Linda Sapadin tvrdi da pričanje sa samim sobom pomaže u donošenju boljih odluka.Prema njoj, vokalna ‘vježba’ ne samo da pomaže pražnjenju uma , nego i smiruje nerve.
Čini vas više ambizioznim
Ponavljanjem vaših ciljeva i ambicija na glas ćete pojačati determinaciju da ih postignete , i očistićete um od nepotrebnih distrakcija.
U osnovi, razbijete vaš cilj u seriju individualnih, jasnih koraka koje ćete biti u mogućnosti više pratiti, nego da se suočavate sa problemom direktno.Ovo će stimulisati vaš mozak da radi napornije da postigne cilj do kraja.
Dakle, sljedeći put kada se osjetite čudno ili razmišljate na glas, ili se preispitujete sami sa sobom, nemojte se zamarati.Ispade da je to ipak dobra stvar.
Napomena: Ovaj tekst je u vlasništvu sajta “www.novipocetak.com” , ukoliko ga želite preuzeti kontaktirajte admin tim putem naše Facebook stranice.