Još jedna ljubav kokosa : Evo zašto biste trebali piti kokosov ocat svako jutro
|Kokosov ocat…Jeste li čuli za to ?
Zvuči čudno zar ne? Ali istina je; ukusni tropski plod koji nam je dao kokosovu vodu, kokoksov maslac i kokosovo ulje donio je novu ljubav u prirodnom zdravstvenom svijetu : kokosov ocat.
1.Kokosov ocat je zdrav, prirodan izvor probiotika
Istraživanja pokazuju da su probiotici korisni u bobri protiv proljeva, sindroma nadraživog crijeva i netolerancije na laktozu.
Ostala stanja koja prirodni probiotici pomažu liječiti uključuju :
– Upalna bolest crijeva ( IBD )
– zarazna dijareja ( uzrokovana bakterijama, parazitima ili virusima )
Postoje istraživanja koja tvrde da bi rpobiotici mogli pomoći kod :
-Oralnog zdravlja
– Sprečavanja alergija i prehlade
– Problema s kožom, poput ekcema
– Vaginalno zdravlje
2.Kokosov ocat je nevjerovatno hranjiv
Gotovo svaki mineral sadržan u kokosovom octu pomaže u nekom bitnom biološkom procesu.Kalij je vitalni mineralni mikronutrijent koji je važan za održavanje ravnoteže tekućine i elektrolita; željezo je bitan element za proizvodnju krvi i prijenos kisia u krvi; magnezij pomaže održavanju normalne funkcije živčanih i mišićnih ćelija, potiče zdrav imuni sistem i normalizuje otkucaj srca.
3.Kokosov ocat je bogat izvor amino kiselina
Osnovne kiseline su one koje tijelo ne može stvoriti i uključujući izolecuin, histidin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan i valin.Amino kiseline su ” građevinski blokovi” proteina i čine značajan dio naših želija, mišića i tkiva.Osim vode, aminokiseline u obliku bjelančevina čine najveći udio naše tjelesne težine .
4.Kokosov ocat je dobar u borbi protiv infekcija i bolesti
Kao što je spomenuto, kokosov ocat sadrži visoku koncentraciju kalija, što pomaže u podmazivanju sluzi.Ocatna kiselina sadržana u kokosovom octu pomaže u sprečavanju rasta bakterija, što pridonosi bolestima poput gripe i prehlade.Ocat takođe sadrži zdrave količine vitamina C i askorbinske kiseline, ” antioksidans koji je potreban za metaboličke procese u tijelu, uključujući i rast tkiva i funkciju nadbubrežne žlijezde”.
Napomena: Ovaj tekst je u vlasništvu sajta “www.novipocetak.com” , ukoliko ga želite preuzeti kontaktirajte admin tim putem naše Facebook stranice.